Příběh našeho hovězího masa
Naše maso pochází z býčků do cca 24 měs. věku masných plemen Simental, Charolais, Blonde ´d Aquitaine (francouzská plemena) a Angus aberdeen (britské plemeno). Zvířata chováme od věku cca 5 měsíců ve volném ustájení s venkovními výběhy a jsou krmena výhradně přirozenými a na živiny bohatými krmivy z vlastní produkce, což má pozitivní vliv na zdraví zvířat a tím samozřejmě také kvalitu jejich masa.
Dalším důležitým krokem je rychlá a bezstresová porážka, na kterou sami dohlížíme a probíhá nedaleko na malých rodinných jatkách. V budoucnu bychom rádi vybudovali vlastní porážecí prostory, abychom minimalizovali stres zvířat z jakkoliv dlouhé přepravy. Porážíme a zpracováváme maso pouze z vlastního skotu.
Specializujeme se především na prodej koncovým zákazníkům. Maso prodáváme ve formě různě velkých (5 kg, 9 kg) rodinných balíčků, které obsahují kombinaci předního a zadního masa; objednat si u nás můžete ale také speciality – nízký a vysoký roštěnec na steaky, špalíky z pravé svíčkové, kostky na guláš, mělněné maso atd. Nově máme v nabídce také hovězí tataráček, který připravujeme pouze z dokonale očištěného výběrového zadního masa. Nabídka je opravdu pestrá a my věříme, že si u nás každý přijde na své 🙂 Navíc se nám díky přímému prodeji z farmy daří stále udržet příznivou cenu.
Naši kompletní nabídku a termíny porážek naleznete na úvodní stránce a v našem eshopu.






Zrání masa
Welfare zvířat a kvalitní krmiva jsou dobrým základem pro chutné a kvalitní maso. Bohužel tyto faktory nestačí k tomu, aby hovězí maso bylo křehké a aromatické. Tyto vlastnosti získává až poté, co projde zráním. Zrání masa je složitý technologický a fyziologický proces, který vyžaduje přesnou teplotu i vlhkost. Během tohoto procesu dochází k enzymatickým procesům a změně pH, které zajistí, že se tuhé a pružné maso mění na maso měkké, křehké a příjemně aromatické. Zrání masa probíhá po dlouhou dobu (u hovězího masa min. 12 dní tzv. suché zrání) při teplotě v rozmezí 0 až + 2°C. Po rozbourání a zabalení do vakua proces zrání pokračuje – probíhá tzv. mokré zrání.
Maso se k vám tedy dostane perfektně vyzrálé a je vhodné k přímé kuchyňské úpravě nebo uskladnění. Zakoupením našeho masa si zkrátka zajistíte luxusní kulinářský požitek z vašeho regionu 🙂 Ke každému nákupu Vám pro inspiraci poskytneme návod (doporučení) na kulinářskou úpravu jednotlivých druhů masa u vás doma. Uvidíte, že vařit s VYZRÁLÝM hovězím masem je opravdová radost 🙂
Doporučení na kulinářskou úpravu
Přední maso
- Krk – maso na jakékoli omáčky, pokud je vyšší, lze udělat i šťavnatý steak, po namletí skvělý na hamburger.
- Plec – hodí se na dušení, vaření, pečení
- Kližka, karabáček – nejlepší maso na přípravu gulášů, používá se i na ostatní omáčky, vhodné je i na pomalé pečení.
- Husička – použití viz kližka, karabáček, husička se navíc dá použít i na skvělé hovězí carpaccio.
- Pupek – na polévky i omáčky, pokud je zbavený všech tučných částí, lze připravit roládu, kapsu, či v celku grilovat.
- Hrudí – na vaření, pečení, pokud je vyšší, lze i plátkovat.
- Žebro – výborné jako základ silného vývaru i na pomalé pečení
- Vysoký roštěnec – šťavnatější než nízký roštěnec díky vyššímu obsahu tuku, vyloženě steakové maso.
Zadní maso
- Vrchní šál – má velmi široké použití – lze z něj připravit tatarský biftek, masové špalíky nebo plátky na steaky či rolády.
- Spodní šál – je jedním z tvrdších svalů z kýty, hodí se na španělské ptáčky nebo na pečení, lze z něj připravit také roastbeef.
- Ořech – jeden z nejměkčích svalů, ideální na pečení, steaky i rolády.
- Holubička – díky jemnému mramorování je ideální na grilování.
- Květová špička – tzv. maso z kříže, nejméně namáhaný sval na kýtě, vynikající maso, skvělé na pomalé pečení nebo rump steak.
- Válec – namáhaný sval na kýtě, je proto tvrdší a potřebuje delší úpravu pečením či vařením, vhodné na omáčky.
- Velká plec – zadní maso z přední čtvrtě, lze využít na omáčky, rolády, kapsy i steaky.
- Loupaná plec – zadní maso z přední čtvrtě, krátké šťavnaté maso na marinovanou pečeni nebo omáčky, dá se využít i na steaky.
- Nízký roštěnec – libové maso ze hřbetu, nejlepší na grilování, hodí se i na dušení nebo výborný roastbeef.
- Pravá svíčková – nejjemnější maso z nejméně namáhaného svalu v těle, používá se na pravý škrábaný tatarský biftek, vysoké steaky, medailonky.
- Falešná svíčková – tzv. kulatá plec, výborné maso na dušení, rychlé opékání v celku, na ragú nebo medailonky.
Mělněné maso – na Burgery 🙂 dále na karbanátky, směs na špagety, plněné papriky,…
A proč vůbec jíst hovězí?
Hovězí maso je zdrojem velmi kvalitních bílkovin a má vysoký obsah železa, bez kterého se neobejde žádná buňka v našem těle; zinku, který je nenahraditelný pro správnou funkci imunitního systému; dále obsahuje selen, vitaminy skupiny B a další nepostradatelné živiny. Hovězí maso je velmi libové – obsah tuku je srovnatelný s kuřecím masem bez kůže a rybami a po kvalitní kulinářské úpravě jím potěšíte nejen svůj žaludek. Hovězí maso je chuťově výrazné – bez přílišného dochucování si jej zamilují všichni členové rodiny včetně nejmenších, když začínáte s masozeleninovými příkrmy.